
Hyeonseo Lee – A lány hét névvel
Számomra nagyon vonzó a koreai kultúra, és ahogy észrevettem a fiatalok körében nem egyedi ez a hóbort, a hallyunak köszönhetően, azonban ez az érdeklődés általában csak Dél-Koreát érinti, hiszen maga a hallyu is csak a Dél-Koreai újdonságokat foglalja magába. Számomra viszont nagyon érdekes Korea “másik fele”, azaz Észak-Korea. Eleinte, mikor szóba került Észak-Korea, csak a diktatúra jutott róla eszembe, de különösebben sose gondoltam bele, mi lehet ott, vagy egyáltalán hogy élnek ott az emberek. Valamelyik nap elmentem egy barátnőmmel a könyvesboltba és felfigyeltem egy könyvre, aminek a címe “A lány hét névvel – Szökésem Észak-Koreából”. Nagyon kíváncsi lettem rá, szóval nem tartott sokáig, hogy kiolvassam. Egy olyan könyvről van szó, ami abszolút megbotránkoztat és gátlástalanul megmutatja a rideg valóságot a világunk azon kis részéről, ahol a civilizáció teljesen más formája érvényesül.
Beszéljünk egy kicsit arról, hogy mi is az a hazaszeret. Manapság úgy veszem észre, generációról generációra tűnik el ez az “érzés”. Tudjuk-e még szeretni a hazánkat, ebben a modern világban, ahol szinte minden összemosódik. Sokan, mintha abban a hitben élnének, hogy ahhoz hogy szeresd a hazád, magát a rendszert, avagy a hatalmon lévő pártot kell szeretned. Véleményem szerint ezzel ellentétben, a hazád szeretete inkább a szülőfölded múltjához, történelméhez vagy az ott élő emberekhez, esetleg jellegzetes népi szokásokhoz való viszonyulásodat jelenti. Saját identitásunk megtalálásához fontos, hogy a világban megtaláljuk a helyünket, hogy legyen egy hely, amit otthonnak hívhatunk. Sokszor látok olyan vitákat az interneten, hogy az egyik fél megvádolja a másikat azzal, hogy hazaáruló- ellenes vagy hasonlók, csak mert nem a szülő földjén él. Így hát, jogos a kérdés, feltétlen a hazádban kell élned, hogy szeresd a hazád? Hyeonseo könyve is ezt a témát feszegeti, még ha nincs is végig szem előtt a hazaszeret kérdése, végig érezhető.
Hyeonseo, akiről a történet is szól, a saját szemszögéből ír le mindent, egészen attól kezdve, hogy a szülei megismerkednek. Fokozatosan mutatja be, saját hazájának sötét titkait. Számomra, az egyik legelgondolkodtatóbb dolog, ahogyan már az előszóban beszél, az otthonáról:
Mire eljön az az idő, amikor biztonságban visszatérhetek, már minden valószínűség szerint idegen leszek a saját hazámban. (…) Ezért hát azt kell mondanom, hogy Észak-Korea a hazám. És szeretem a hazámat. De arra vágyom, hogy jó hellyé váljon. A hazám a családomat jelenti, és azt a sok jó embert, akit ott megismertem. Mi sem természetesebb, mint hogy él bennem a hazaszeretet.
Előre szólok SPOILER VESZÉLY!
Szóval, ha nem akarod, hogy bármit lelőjek a könyvből, menj el, vedd meg, olvasd el, gyere vissza, és folytasd!

Mire ezt olvasod, mi öten már nem leszünk az élők sorában.Hiába a propaganda, ami arról hitegette az embereket, hogy minden rendben, már mindenki tudta, hogy semmi sincs rendben. Ennek ellenére, mindenki reménykedett. Hyeonseo is érezte a bajt, de továbbra is hitt. Hitt abban, amit tanítottak neki. Ez volt az egyetlen, amibe kapaszkodhatott.

Azt hiszem innentől nincs spoiler veszély.
Egy percre nem tudtam letenni a könyvet. Annyira magával ragad, mire megoldódni látszana valami, jön a következő csavar. Átérezni a főszereplő helyzetét a legtöbb embernek, szinte lehetetlen, de mégis mély érzéseket és gondolatokat képes kiváltani belőlünk

Hallyu - K-pop

VAV Senorita Tour 2018 Budapest
Ezeket is érdemes megnézni

Amit csak a párod láthat
2021-04-17
Partner vagy sorstárs
2020-09-13